Ayrıntılı Bilgi ve Randevu Hattı : 0541-6239483

Crohn Hastalığı Ameliyatları

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı sindirim sisteminin uzun süreli iltihaplarla seyreden bir hastalığıdır. Ağızdan anüse kadar sindirim kanalında herhangi bir bölgeyi tutabilirse de en sık olarak iki bölgenin tutulumu mevcuttur. Biri ince barsağın en son kısmı, diğeri de makat bölgesidir.

Crohn Hastalığının tedavisi nedir?

Crohn hastalığının asıl tedavisi bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli ilaçlardır. Bu nedenle Crohn hastalarını Gastroenterologlar takip ve tedavi ederler. Ancak Crohn hastalarının %80’i hayatlarının bir döneminde ameliyata ihtiyaç duyarlar.

Maalesef ülkemizde bu hastalık konusunda tecrübeli cerrah bulmak çok zordur ve gastroenterologlar da çoğu zaman yetkin cerrah bulmakta zorlandıklarından tedavinin bu aşamasında takılırlar. Gastroenteroloji cerrahının görevi ise tam olarak bu açıklığı kapatmaktır. Doç. Dr. Samet Yardımcı Gastroenteroloji cerrahisi yan dal eğitimi esnasında iltihaplı barsak hastalıkları ameliyatları konusunda eğitim almış ve sonrasında Marmara Üniversitesi’nde inflamatuar barsak hastalıkları ünitesinin kurulmasında aktif rol almış ve bu alanda 5 yıllık süre zarfında 200’den fazla iltihaplı barsak hastasını ameliyat etmiştir.

Crohn hastalığında kimlere ameliyat uygulanır?

Crohn hastalığında iki grup hastaya iki birbirinden tamamen farklı ameliyat gerekmektedir:

  1. Barsak ameliyatı gereken durumlar: Tekrarlayan iltihaplı ataklar sonucunda tutulan barsak bir süre sonra işlevsiz hale gelmektedir. Bu durum bazı hastada tıkanıklığa yol açarak, dayanılmaz kramp tarzı karın ağrılarına yol açmakta, bazı hastada kusma ve kilo kaybı ile kendini göstermekte, ishal ve kabızlık dönemleri ile hastanın hayatını çekilmez hale getirmektedir. Hastaların çoğu ağrıdan çekindiğinden dolayı yemek yemekten çekinir hale gelmektedir. Bazı hastalarda da karın içi abseler ve infeksiyonlar durumu daha da zorlaştırmaktadır. Bu durumda hastalıklı barsak segmentinin çıkarılması, bu durumu rahatlatmaktadır.
  2. Perianal Fistül: Crohn hastalığında en sık tutulan ikinci bölge makat bölgesidir. Hastalar makat bölgesinde oluşan fistüller ve buna bağlı tekrarlayan abseler nedeniyle, makat bölgesinde hayatı çok olumsuz etkileyen ağrılardan, devamlı süregelen akıntılardan ve ateş ile seyreden infeksiyonlardan şikayet etmektedirler. İnfeksiyonlar nedeniyle asıl Crohn tedavisinin verilememesi hastalığı daha da ağırlaştırmakta, işi iyice içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Bu noktada seton ameliyatı ile hastaların büyük çoğunluğunda büyük bir rahatlama sağlanmaktadır. Bu sayede hastalar çok daha rahat bir hayat yaşayıp abselerden kurtulup, diğer tedavileri rahatça alabilir hale gelmektedir.

Şunu unutmamak gereklidir ki Crohn hastalığının asıl tedavisi ameliyat değildir ve ameliyattan sonra Crohn hastalığı devam etmektedir. Ameliyat hastalığı bir nevi başladığı güne geri döndürmeyi hedeflemektedir. Ameliyat sonrası ilaç tedavileri mutlaka devam etmelidir. Bu nedenle Gastroenteroloji hekiminin takibi bu noktada tekrar önem kazanmaktadır.

Crohn ameliyatı neden diğer ameliyatlardan daha risklidir?

Crohn hastalığını kontrol etmek için kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardır. Doğal olarak bu ilaçları kullananan hastalar çeşitli infeksiyonlara (mikrobik hastalıklara) karşı daha duyarlıdırlar. Ameliyat sonrası dönemde gerek ameliyat yerindeki infeksiyonlar, gerekse ameliyat yerinden ayrı bir bölgedeki (akciğer veya idrar yolu gibi) infeksiyonlar daha sık görülür.

Ayrıca bazı hastalarda sindirim sistemi düzgün çalışmadığından yetersiz beslenmeye bağlı vitamin, mineral ve protein eksiklikleri görülebilir ki bu da hastayı ameliyat sonrası dönemde iyileşmek için gerekli olan yapıtaşlarından yoksun bırakır. Cerrah mükemmel bir ameliyat yapsa bile hastanın iyileşme fonksiyonları bozuksa sonuç başarılı olmayabilir. Bu nedenle ameliyat zamanlaması büyük önem kazanmaktadır.

Riski azaltmak için ne yapılabilir?

Crohn hastalığında ameliyat zamanlaması, ameliyatın başarılı olması için çok önemlidir. Hastanın vücudunun bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardan mümkün olduğunca temizlenmiş olması gerekir. Bu nedenle cerrahın tüm bu ilaçların etki mekanizmasını ve etki süresini bilmesi ve ona göre davranması gereklidir. Ayrıca bazı durumlarda hastanın beslenme durumunun düzeltilmesi gerekebilir. Bunun için damardan veya ağızdan hastalığa özel beslenme ürünleri kullanılmalıdır. Cerrahın Crohn hastalığında gerekebilecek her türlü ameliyatı bilmesi ve her duruma hazırlıklı olması ve hastayı belki de yıllardır tanıyan, bilen gastroenterolog ile iletişim halinde olması gerekmektedir.

Doç. Dr. Samet Yardımcı

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

Genel Cerrahi Uzmanı

Uzmanlık Alanları

Obezite Cerrahisi

Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Kolorektal Cerrahi

Onkolojik Cerrahi

 

VM Medical Park Pendik

Fevzi Çakmak Mah. D100, Cemal Gürsel Cd. No:9 34899 Pendik / İstanbul
(0216) 275 40 00

Detaylı Bilgi ve Randevu Hattı

0541-623 94 83

 

Sosyal Medya hesaplarımı takip edin, son gelişmelerden haberdar olun.