Ayrıntılı Bilgi ve Randevu Hattı : 0541-6239483

Gastroenteroloji Cerrahisi

Gastroenteroloji Cerrahisi Nedir?

​Latincede ‘’gastro’’ mide, ‘’entero’’ barsak anlamındadır. Günümüzde gastroenteroloji denildiğinde tüm sindirim sisteminin hastalıklarını içeren bilim dalı anlaşılmalıdır. Gastroenteroloji cerrahisi de yemek borusu, mide ince ve kalın barsaklar, karaciğer, safra yolları ve pankreasın cerrahi tedavi gerektiren hastalıklarına çare bulmayı kendine hedef edinen bilim dalıdır. Gastroenteroloji cerrahı da genel cerrahlar arasından seçilerek, bahsi geçen ameliyatlar konusunda özel eğitim alan ve bu ameliyatlara yoğunlaşan cerrahları ifade eder.

Gastroenteroloji cerrahı nasıl olunur?

Dünyanın diğer ileri gelen ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de genel cerrahi alanında resmi olarak kabul edilen ilk yan dal Gastroenteroloji cerrahisidir. Gastroenteroloji cerrahı olmak için genel cerrahi ihtisası bittikten sonra ikinci bir ihtisas yapmak gerekmektedir. Genel cerrahlar arasında, merkezi sistemle yapılan bir sınavda başarılı olanlar bakanlıkça belirlenen merkezlerde 2 veya 3 yıllık eğitime tabi tutularak sindirim sistemi cerrahisinin inceliklerini ve zor hastalıklarla mücadeleyi öğrenirler. Öğretim süresinin sonunda tekrar sınava girerek başarılı olanlar gastroenteroloji cerrahisi ünvanı almaya hak kazanır.

Gastroenteroloji cerrahının avantajları nelerdir?

Sindirim sistemi bir bütün olarak çalışır. Başka bir bakışla bir lokma yemek yuttuğunuzda yemek borusundan, kalın barsağa, karaciğerden pankreasa her organın üzerine düşen görevi yapması gereklidir. Maalesef ki hastalıklar da çoğu zaman sadece bir organı değil tüm sistemi ilgilendirmektedir. Tüm sisteme hakim olmak, hekimlerin ameliyatta veya ameliyat sonrası dönemde yaşanabilecek beklenmedik durumlara karşı donanımlı olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca endoskopik yöntemler ile tanı ve tedavi konusunda tam yetkindir. Günümüzde endoskopik müdahalelerin oranı giderek artmaktadır. Eskiden ameliyat olmak zorunda kalan bir çok hastalığı endoskopik olarak tedavi edebilmekteyiz.

Doç. Dr. Samet Yardımcı

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

Genel Cerrahi Uzmanı

Uzmanlık Alanları

Obezite Cerrahisi

Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Kolorektal Cerrahi

Onkolojik Cerrahi

 

VM Medical Park Pendik

Fevzi Çakmak Mah. D100, Cemal Gürsel Cd. No:9 34899 Pendik / İstanbul
(0216) 275 40 00

Detaylı Bilgi ve Randevu Hattı

0541-623 94 83

 

Sosyal Medya hesaplarımı takip edin, son gelişmelerden haberdar olun.