Ayrıntılı Bilgi ve Randevu Hattı : 0541-6239483

İstanbul’da VM Medical Park Pendik Hastanesi’nde Gastroenteroloji Cerrahı olarak görev yapan Hataylı Doç. Dr. Samet Yardımcı, Obezite, Metabolik, Reflü, İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları ve Tümör hastalıkları alanında gerçekleştirdiği başarılı ameliyat ve tedavi yöntemleriyle Hataylıları gururlandırdı.

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da görev yaptığı VM Medical Park Pendik Hastanesi’nden Antakya’ya gelen Gastroenteroloji Cerrahı Doç. Dr. Samet Yardımcı önceki gün basın mensuplarıyla Saklı Ev’de bir araya geldi. Yaptığı çalışmaları slayt gösterisi halinde aktaran VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Samet Yardımcı kanser, organ nakli ve obezite konularında bilgiler verdi. Dünyada 2 milyardan fazla insanın obezite sorunuyla karşı karşıya geldiğine dikkat çeken VM Medical Park Pendik Hastanesi Gastroenteroloji Genel Cerrahı Uzmanı Doç. Dr. Samet Yardımcı, Türkiye’nin obezite görülme sıklığı açısından yüzde 20 oranla dünyada ilk 5’te yer aldığını belirtti.

Kalp Krizi Riskinden Kurtulun!

Obezite cerrahisinde mide küçültücü ameliyatlar, gıda emilimini azaltan ameliyatlar ve mide bypass’ı olmak üzere üç tip ameliyat yöntemi ile gerçekleştirildiğini belirten Doç. Dr. Samet Yardımcı; “Uygulanacak ameliyat tipinin hastanın yaşı, beslenme alışkanlıkları ve şeker hastalığının veya uyku apnesinin derecesine bağlı olarak karar verilmektedir. Yapılan cerrahi müdahale ile hastaların diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, astım, kolesterol bozuklukları, karaciğer yağlanması, gut, bel fıtığı gibi eklem hastalıkları, hatta migren bile değişen oranlarda iyileşebilmektedir. Kadın hastalarda ise meme ve rahim kanserine yakalanma ihtimali belirgin olarak azalmaktadır. Ayrıca yemek borusu kanseri, böbrek kanseri, pankreas kanseri ve kalın barsak kanserine yakalanma ihtimali de azalmaktadır. Azalan kiloya bağlı olarak hastaların kalp krizi riski azalarak yaşam kaliteleri yükselmektedir.” dedi.

Doç. Dr. Samet Yardımcı Kimdir?

İlk ve orta öğrenimini Antakya’da tamamladıktan sonra 1997 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladı. 2003 yılında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi asistanlığına başladı. 2008-2009 yıllarında ABD’de kanser cerrahisi ve organ nakli konularında eğitim aldı. 2009 yılında yapılan genel cerrahların katıldığı yan dal sınavında Türkiye birincisi oldu. 2009-2012 yılları arasında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’nde Gastroenteroloji Cerrahisi (sindirim sistemi cerrahisi) eğitimi aldı. 2012 yılında Türkiye’nin en genç Gastroenteroloji Cerrahı oldu ve Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine atandı. 2012 – 2018 yılları arasında, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine ve genel cerrahi asistanlarına ders verdi. 2017 Mart ayında Doçent unvanına layık görüldü. 2017 yılında Belçika’da düzenlenen revizyonel obezite cerrahisi kursuna katılarak başarılı oldu. 2012 yılında yaptığı çalışma Uluslararası Transplantasyon Kongresi tarafından ‘’En İyi Genç Araştırmacı’’ ödülüne layık görüldü. Obezite ve metabolik cerrahi alanında 2015 ve 2017 yıllarında kurslar düzenleyerek meslektaşlarının eğitimine katkıda bulundu. Şu anda VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı olarak yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır. (Murat MUTLU)

Kaynak : http://www.hataysoz.com/haber/hatayli-cerrah-gururlandirdi.html