Ayrıntılı Bilgi ve Randevu Hattı : 0541-6239483

Şeker Hastalığı Ameliyatı (Metabolik Cerrahi)

Şeker hastalığı (Tip 2 Diyabet) ameliyat ile tedavi edilebilir mi?

Aslında şişmanlık ile birlikte bulunan şeker hastalığının obezite ameliyatları ile değişik oranlarda tedavi edildiği uzun süredir bilinmekteydi. Yeni olan bilgi morbid obez olmayan, yani vücut kitle indeksi 27-35 kg/m2 aralığında olan hastalarda da metabolik cerrahi adı verilen ameliyatlar ile tedavi edilebilir olmasıdır. Her türlü önleme rağmen kontrol edilemeyen diyabet hastalarında ameliyat ile %80’e varan oranlarda tam iyileşme sağlanmaktadır. Bu noktada hasta seçimi çok büyük önem taşımaktadır. Hastanın yaşı, ne kadar uzun süredir şeker hastası olduğu, beslenme alışkanlıkları, eşlik eden diğer hastalıkları, hastanın ameliyattan fayda görüp görmeyeceğine ait ipuçları vermektedir.

Aslında obezite ameliyatı ile çok benzer teknikler kullanılmakla beraber, buradaki hedef hastada çok fazla kilo kaybı sağlamak değil, hastanın mevcut insülininin gücünü arttırarak kan şekeri kontrolünü sağlamaktır. Bir miktar kilo kaybı mutlaka sağlanır ama aşırı şişman olmayan hastalarda da güvenle uygulanabilir ve etkinliği ispatlanmıştır.

Şeker hastalığında tam iyileşme ne demektir?

Hastanın diyabet ile ilgili olarak kullandığı tüm ilaçları ve insülini keserek normal kan şekeri ve normal HbA1c (uzun dönem kan şekerini gösteren test) elde etmesidir. Doğru hasta ve doğru ameliyat seçimi ile birlikte 2. yılda hastaların %80’inden fazlasında şeker hastalığında tam iyileşme sağlanmaktadır. Geri kalan %20’lik hasta grubunun büyük çoğunluğunda da kısmi iyileşme sağlanmaktadır. Kısmi iyileşme ise ilaç dozlarının azaltılarak ancak ilaçlara devam ederek kan şekeri kontrolünün sağlanması anlamına gelir.

Şeker hastalığı ameliyatı (Metabolik Cerrahi) ile başka hangi hastalıklar düzelir?

Bu yönteme metabolik cerrahi adı verilmesinin nedeni, metabolik sendrom denilen, içinde şeker hastalığı da bulunan birçok hastalığı tedavi etmesindendir. Hipertansiyon, uyku apnesi, astım, kolesterol bozuklukları, karaciğer yağlanması, gut, bel fıtığı gibi eklem hastalıkları, hatta migren bile değişen oranlarda iyileşebilmektedir. Doğal olarak ameliyat sonrası dönemde kalp krizi riski de azalmaktadır.

Kadın hastalarda meme ve rahim kanserine yakalanma ihtimali belirgin olarak azalmaktadır. Ayrıca kalın barsak kanseri, yemek borusu kanseri, böbrek kanseri ve pankreas kanserine yakalanma ihtimali azalmaktadır. Ayrıca kalp krizi riski de azalmaktadır.

Hangi hastaya hangi ameliyat uygulanır?

Tüp midenin tercih edileceği hasta grubu: Hastanın vücut kitle indeksi ilk belirleyicidir. Vücut kitle indeksi 60kg /m2 den yüksek olan hastalarda bypass ameliyatlarını uygulamak kabul edilemeyecek kadar riskli olabilir. Bu nedenle bu hastalara öncelikli olarak tüp mide ameliyatı uygundur. Ayrıca İltihaplı barsak hastalığı olanlar ve önceden geçirdikleri ameliyatlara bağlı olarak barsaklarında yapışıklık bulunan hastalar da by pass ameliyatına uygun değildir. Çok genç ve çok yaşlı hastalara, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanmak zorunda olan hastalara genelde tüp mide ameliyatı önerilmektedir.

Metabolik sendromun en etkin tedavi yönteminin Roux en Y bypass olduğu bilinmektedir. Elimizde çok uzun dönem sonuçları mevcuttur. 40 yılı aşkın süredir uygulanan bu ameliyatın uzun dönem etkileri de iyi bilinmektedir. Yine mini gastrik bypass ile erken dönemde Roux-en Y bypassa benzer sonuçlar elde edilmiştir. Uzun dönem sonuçları çok iyi bilinmemektedir. Transit bipartisyon ameliyatı diğer bahsedilen ameliyatlara göre çok daha yeni bir ameliyat tipidir. Yine erken dönemde Roux-en Y bypassa benzer sonuçları vardır.  Duodenoileal bypass (SADİ) ameliyatı sonrası çok ciddi vitamin ve mineral eksiklikleri geliştiği için günümüzde neredeyse hiç uygulanmamaktadır.

Bypass sonrası ömür boyu vitamin hapları mı kullanacağım?

Aslında; hiç ameliyat olmamış insanlarda da yüksek oranda vitamin eksiklikleri görüyoruz. İster bypass olsun ister tüp mide olsun hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşayan hastalarda bazı vitamin ve mineral eksiklikleri olabilir. Bu eksiklikler destek tedavileri ile kolaylıkla düzelebilir. Hastaların % 30-35 kadarı vitamin desteklerini uzun süre bazen ömür boyu kullanmaktadır. Hastaların % 65-70’i bir süre kullandıktan sonra gerek kalmayıp bırakmaktadırlar. Barsak sistemi bir süre sonra yeni duruma uyum sağlayabilmektedir.

Tüp mideden sonra bypassa göre, tekrar kilo alma daha yüksek oranda mı görülür?

Tüp mide ameliyatının tarihçesinde bu sorunun cevabı vardır aslında. Tüp mide ameliyatı ilk olarak, biliopankreatik diversiyon ameliyatının bir parçası olarak uygulanmaya başlanmıştır. Tek seansta ameliyatı yapmanın riskli olduğu çok obez hastalarda tüp mide uygulayıp biraz kilo verdikten sonra ikinci ameliyatı yapalım planıyla uygulanmaya başlandığında hastaların %75’inde ikinci ameliyata gerek kalmaması uygulayan cerrahı da bir hayli hayrete düşürmüştür.  Ancak bu haliyle hastaların hala dörtte birine ikinci bir ameliyat gerektiğinden tek ameliyat olarak lanse etmek için çok erkendi. Yapılan çalışmalar ve teknik üzerindeki birkaç değişiklik sonrası günümüzde bilinen haliyle tüp mide (sleeve gastrektomi) uygulanmaya başlamıştır. Güncel teknikle yapılan tüp mide ameliyatı maalesef hastaların %10- 15’inde yeterli kilo kaybı sağlamak aşamasında başarısız kalabilmektedir.

Bypass olsam daha garanti bypassta geri kilo almak yok mu?

Maalesef mide bypass ameliyatlarından sonra da düşük de olsa geri kilo alma ihtimali mevcuttur. Tekrar kilo alma durumu, tüp mideye göre daha düşük ihtimal olmakla beraber tekrar kilo alımı gerçekleştirildiğinde revizyon ihtimalleri tüp midedeki kadar geniş olanaklara sahip değildir.

Doç. Dr. Samet Yardımcı

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

Genel Cerrahi Uzmanı

Uzmanlık Alanları

Obezite Cerrahisi

Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Kolorektal Cerrahi

Onkolojik Cerrahi

 

VM Medical Park Pendik

Fevzi Çakmak Mah. D100, Cemal Gürsel Cd. No:9 34899 Pendik / İstanbul
(0216) 275 40 00

Detaylı Bilgi ve Randevu Hattı

0541-623 94 83

 

Sosyal Medya hesaplarımı takip edin, son gelişmelerden haberdar olun.