Ayrıntılı Bilgi ve Randevu Hattı : 0541-6239483

Ülseratif Kolit Ameliyatları

Ülseratif Kolit nedir?

Ülseratif kolit sadece kalın barsağı tutan iltihaplı barsak hastalığıdır. Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Kanlı ishal, karın ağrısı, kilo kaybı ve kansızlık (anemi) ile kendini gösterir. Kolonoskopi ile alınacak parçanın patolojide incelenmesi ile kesin tanı konulabilir.

Ülseratif Kolitin tedavisi nedir?

Ülseratif kolitin tedavisi diğer iltihaplı barsak hastalığı olan Crohn gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılmasıdır. Bu ilaçlar gastroenteroloji hekiminin gözetim ve takibinde kullanılmalıdır. Her ne kadar ülseratif kolitin ilk tedavisi ilaçlar olsa da hastaların yaklaşık %40’ı hayatlarının bir döneminde cerrahi tedaviye ihtiyaç duyarlar

Ülseratif Kolit hastasına ne zaman ameliyat gerekir?

 1. Yeterli ilaç tedavisine rağmen tam iyileşme sağlanamayan hastalar
 2. Yapılan kolonoskopilerde kalın barsak kanserinin gelişmesinden şüphe edilen durumlarda
 3. Bağırsakta şiddetli kanama meydana gelmesi
 4. Bağırsakta delinme veya infeksiyon gibi hayatı tehdit eden acil bir durum gelişmesi
 5. Çocuk hastalarda büyüme gelişme geriliği görülmesi

Hangi ameliyat uygulanır?

Acil olmayan ameliyatlarda

İleal poş anal anastomoz: Ülseratif kolit kalın bağırsakta sınırlı bir hastalık olduğundan standart ameliyatı kalın bağırsağın tamamının alındığı total proktokolektomi ameliyatıdır. Bu noktadan sonra makat bölgesi hastalıktan zarar görmemiş hastalarda ince bağırsağa J şekli verilerek (J poş) makat bölgesine bağlanır. Poş oluşturmanın amacı burada bağırsak içeriğinin bir süre bekleyerek hastanın daha az sıklıkta tuvalete çıkmasını sağlamaktır. Bu ameliyata J poş anal anastomoz adı verilir. Dünyada en sık kullanılan ülseratif kolit ameliyatı budur. Bu çok aşağı seviyede yapılan birleştirme sızıntı veya kaçak yapması açısından yüksek risklidir (yaklaşık %10 kaçak görülür). Bu iyileşme esnasında bu bölgeden büyük abdestin geçmesini istemeyiz bu nedenle ince bağırsağın biraz daha üst kısmından karna ağızlaştırma yapılır.

İlorektal anastomoz: hastalık neredeyse her zaman kalın bağırrsağın en son kısmından başlamasına rağmen, bazı durumlarda kalın bağırsağın rektum denilen son 15cm uzunluğundaki kısmı iyileşmiş halde olabilir. Bu durumda son 15 cm uzunluğundaki kısım alınmadan kalın bağırsağın diğer kısımları alınır ve ince bağırsak bu kalan kısma bağlanır.

Avantajı
 • Bu bağlantı hem kaçak açısından nisbeten daha düşük risklidir.
 • İdrar ve üreme yolları ile komşu olmayan bir ameliyat olduğundan bu organlar ile ilgili komplikasyonlar neredeyse hiç görülmez.
 • İleal poş gerekmediğinden poş ile ilgili komplikasyonlar görülmez.
Dezavantajı
 • Kalın bağırsağın tamamı alınmadığı için ilerleyen dönemlerde bu bölgede hastalık nüks edebilir.
 • Hastaların %50’sine takip eden 10 yıl içerisinde geride kalan kalın bağırsağın alındığı ikinci bir ameliyat gerekir.
 • Uç ileostomi : Büyük abdesti tutmamızı sağlayan kaslar bazı durumlarda hastalıktan etkilenerek işlevsiz hale gelirler. Bu durumda ince bağırsağı makata bağlamak hasta için çok konforsuz bir duruma yol açar. Bu nedenle ince bağırsağın karna ağızlaştırılması (ileostomi) işlemi uygulanır. Diğer ameliyatlara göre oldukça düşük riskli bir ameliyat olmakla beraber ileostomi ömür boyu kalıcıdır.

Acil ameliyatlarda

Hastanın genel durumunun çok kötü olduğu, hayati tehlikesinin yüksek olduğu hallerde yukarıdaki bahsedilen ameliyatları yapmak çok yüksek risklidir. Bu hastalarda genelde yüksek doz ülseratif kolit ilaçları da kullanıldığından iyileşme fonksiyonları bozulur ve infeksiyonlara yatkınlık artar. Bu noktada hastanın hayatını kurtaracak en kısa, en risksiz ameliyatlar uygulanır. Hastanın hayati tehlikesi geçtikten sonra ikinci bir seansta yukarıda bahsedilen ameliyatlar uygulanabilir.

Ülseratif Kolit cerrahisinde tecrübe nedir?

Avrupa crohn kolit federasyonu (ECCO) ülseratif kolit ameliyatlarını özellikli ameliyatlar olarak sınıflandırmış ve tecrübeli olmayan cerrahlar tarafından yapılmasını men etmiştir. Tecrübeden kasıt yılda en az 10 Ülseratif kolit ameliyatı yapılan merkezler referans merkezler olarak kabul edilmiş, ve bu merkezlerde çalışan cerrahlar tarafından bu ameliyatların yapılması önerilmiştir. Doç. Dr. Samet Yardımcı, genel cerrahi uzmanı olduğundan bu yana gerek Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesinde gerek Marmara Üniversitesi’nde Ülseratif Kolit için referans kabul edilen merkezlerde çalışmış ve birçok Ülseratif kolit hastasının cerrahi tedavisinde rol almıştır.

Ameliyatın riskleri nelerdir?

 1. Kaçak: yeniden birleştirme yapılan bağırsaklar arasından sızıntı meydana gelmesidir. Karın içi infeksiyonlara, tekrarlayan ameliyatlara, uzun süreli hastanede yatışlara yol açabilir. Hayati tehlikesi mevcuttur.
 2. Kanama: her karın içi ameliyatta olduğu kadar kanama riski mevcuttur.
 3. İdrar yolu yaralanmaları: tekrarlayan ameliyatlara ve karın içi infeksiyonlara yol açabilir, hayati tehlikesi vardır.
 4. İnfeksiyonlar: kullanılan ilaçlardan dolayı bağışıklık sistemi baskılanmış hastada gerek ameliyat bölgesinde, gerekse uzak organlarda (akciğer, idrar yolu gibi) infeksiyonların gelişme riski artmıştır.
 5. Poşit: ameliyattan bir iki ay sonra gelişebileceği gibi, yıllar sonra da gelişebilir. Yukarda anlatılan ameliyatlardan ileal poş anal anatomoz uygulanan hastalara özgü bir istenmeyen durumdur. İnce barsaktan oluşturulan poşun bakterilerin aşırı çoğalmasına bağlı olarak iltihaplanması anlamına gelir. Hastaların büyük çoğunluğunda antibiyotik tedavileri ve lokal tedaviler ile bu sorun çözümlenirken, bir kısmında poşun ameliyatla alınmasını gerektirecek kadar ciddi komplikasyonlar da gelişebilir.

Doç. Dr. Samet Yardımcı

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

Genel Cerrahi Uzmanı

Uzmanlık Alanları

Obezite Cerrahisi

Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Kolorektal Cerrahi

Onkolojik Cerrahi

 

VM Medical Park Pendik

Fevzi Çakmak Mah. D100, Cemal Gürsel Cd. No:9 34899 Pendik / İstanbul
(0216) 275 40 00

Detaylı Bilgi ve Randevu Hattı

0541-623 94 83

 

Sosyal Medya hesaplarımı takip edin, son gelişmelerden haberdar olun.