Ayrıntılı Bilgi ve Randevu Hattı : 0541-6239483

Revizyon Cerrahisi

Revizyon cerrahisi nedir?

Hangi tip obezite ameliyatı uygulanılırsa uygulansın düşük oranlarda (%5-15) yetersiz kilo verimi veya tekrar kilo alma riski mevcuttur. Birinci obezite ameliyatı sonrası tekrar kilo alan grupta ikinci obezite ameliyatı uygulanabilir ve buna revizyon ameliyatları adı verilir.

Neden tekrar kilo alma olur?

Bu durumun birkaç sebebi olabilir. İlk ameliyat yetersiz teknik ile yapılmış ve yeteri kadar iştah azalması sağlanmamış olabilir. Diğer bir sebep, hasta aşırı şekerli ve yüksek kalorili gıdalarla besleniyor olabilir. Bazen özellikle tüp mide ameliyatından sonra midenin ortasında belli belirsiz bir darlık gelişir ve bu darlığın üst tarafındaki mide yıllar içinde yavaş yavaş büyüyerek hastanın daha çok yemek yemesine neden olabilir. Revizyon ameliyatına karar vermeden önce tekrar kilo almanın veya yetersiz kilo vermenin nedenleri ortaya konulmalı ve tedavi ona göre planlanmalıdır.

İlk ameliyatta başarılı olamadım ikinci ameliyatta nasıl başarılı olacağım?

İlk ameliyat yetersiz olarak yapıldıysa, ikinci ameliyat aslında ilk ameliyatın tamamlayıcısı niteliğindedir. Ya da yeterli yapılmış olsa da yanlış ameliyat tipi seçilmişse, doğru ameliyat tipine geçişle başarı elde edilebilir. Revizyon ameliyatlarından sonra doğru ameliyat tipi seçildiğinde kilo kaybı oranları %90 civarındadır.

Ben kurallara uyamuyorum o nedenle tekrar kilo aldım, ya tekrar kurallara uymazsam?

Obezite cerrahisi sonrası kurallara uymak başarı için vazgeçilmezdir. Ancak kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirme kapasitesi olan bir ameliyat tekniğinin seçilmesi de başarıyı arttıran en önemli faktördür. Örneğin yüksek kalorili ve şekerli gıdalarla beslenme alışkanlığı olan bir kişide yapılacak tüp mide ameliyatı bu alışkanlıkları bırakmadığı sürece eninde sonunda başarısız olmaya mahkumdur. Tüp mide ameliyatı ile başarısız olmuş birçok hasta revizyon ameliyatı ile bypassa çevrildiğinde %90’a varan oranlarda başarı elde edilmektedir.

Revizyon cerrahisi kimler tarafından ve nerede yapılır?

Revizyon cerrahisi ameliyatları oldukça özellikli olan ve ciddi tecrübe ve beceri gerektiren ameliyatlardır. İşlemi yapacak hekimin ve hastanenin mutlaka aşağıdaki özelliklerin tamamını taşıması gereklidir.

 

  • Cerrahın her türlü obezite cerrahisi ameliyatını yapabiliyor olması ve revizyon ameliyatları konusunda da tecrübesinin olması gerekir.
  • Cerrahın endoskopik müdahaleler konusunda tecrübe sahibi olması ve hastanenin tam donanımlı bir endoskopi ünitesinin olması gerekir.
  • Ameliyatın yapılacağı hastanenin ileri seviye yoğun bakıma sahip olması gerekir.
  • Ameliyatın yapılacağı hastanede kardioloji, endokrinoloji, göğüs hastalıkları, psikiatri ve yoğun bakım hekimlerinin olması yani tam teşekküllü olması gereklidir.

Şeker hastalığı, astım, tansiyon gibi hastalıklar Revizyon cerrahisine engel olur mu?

Aksine bunlar obezitenin neden olduğu hastalıklardır ve obeziteyi tedavi ettiğimizde büyük oranda iyileşecek hastalıklardır. Bu nedenle asıl bu hastalıkları olan hastaların ameliyat olması gereklidir.

Revizyon cerrahisi açık ameliyat mıdır?

Hayır revizyon ameliyatları da birinci obezite ameliyatları gibi kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılabilir. Muhtemelen ilk ameliyatta kullanılan yerlerden tekrar giriş sağlanacaktır. Yani yeni bir iz oluşmayacaktır.

Revizyon ameliyatları çok mu risklidir?

Revizyon ameliyatları kaçak ve kanama açısından ilk ameliyata kıyasla bir miktar daha riskli ameliyatlardır. İlk obezite ameliyatlarında kaçak ve kanama riski %1-2 olarak bilinirken, revizyon ameliyatlarında bu risk %3-4 olarak verilmektedir. Bardağın dolu tarafına balarsanız %96 ihtimalle başınıza olumsuz bir durum gelmeyecek, ama bardağın boş tarafına bakarsanız risk, ilk ameliyata göre iki kat artmıştır. Şunu unutmamalıyız ki, mevcut obezitenin vücuda her gün verdiği zarar, ameliyatın tehlikesinden fazladır.

Revizyon cerrahisi sonrası normal hayata dönüş nasıl olur?

Revizyon cerrahisi sonrası normal hayata dönüş ilk ameliyatla çok benzerdir. Her şey yolunda giderse, hastanede 3-4 gün yattıktan sonra taburcu olunur ve 7-10 gün içinde normal hayata dönülür.

Revizyon cerrahisi ameliyatlarının maliyetleri nedir? Pahalı ameliyatlar mıdır?

Çalıştığım hastane SGK anlaşmalı olduğundan eşdeğerlerine kıyasla daha düşük maliyetler ile ameliyatlar yapabilmekteyiz. Ancak yine de obezite ameliyatlarının maliyetleri diğer ameliyatlara kıyasla bir miktar daha yüksek olmaktadır. Bunun birkaç nedeni vardır.

 

  • Kullanılan malzemelerin ithal ve pahalı olması. Piyasada çok çeşit malzeme bulunmaktadır. En güvenilir olanlar doğal olarak en pahalı olanlardır. Bu malzemelerin hastaya özel olarak kullanılması, tek sefer kullanılıp atılması hasta güvenliği açısından vazgeçilmezdir. Maalesef maliyet azaltmak için, aynı malzemeleri birkaç hastada kullanan hastaneler olduğunu duymaktayız. Ucuza mal etmek için hasta güvenliğinden vazgeçmek de kabul edilemez.
  • Ameliyatın yapıldığı hastanenin belli koşulları olması gereklidir. Yeteri sayıda yoğun bakım yatağı, tüm branşlarda tam zamanlı hekimlerin bulunması gereklidir. Ameliyat masasından hasta yatağına kadar tüm ekipman obez hastalar için uygun olmalıdır. Dolayısıyla işlemin her hastanede yapılması uygun değildir.
  • Hastanede, 7 gün 24 saat ulaşabileceğiniz, içinde konusunda uzman diyetisyenlerin de olduğu bir destek ekibi olmalıdır.
  • Revizyon cerrahisi için gerekli ayrıntılı check up incelemelerinin ve tahlillerin maliyeti daha fazladır.

Tüm bu gerekliliklerin karşılanması ameliyatın maliyetini diğer cerrahi işlemlere göre bir miktar daha artırmaktadır. Ameliyatın fiyatını ucuzlatmak için bu temel prensiplerden vazgeçilmesi çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Cerrahın bir diğer görevi de riski azaltmaktır. Bu koşulların sağlandığı, tecrübeli ellerde ancak kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Doç. Dr. Samet Yardımcı

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

Genel Cerrahi Uzmanı

Uzmanlık Alanları

Obezite Cerrahisi

Metabolik Cerrahi

Gastroenteroloji Cerrahisi

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Kolorektal Cerrahi

Onkolojik Cerrahi

 

VM Medical Park Pendik

Fevzi Çakmak Mah. D100, Cemal Gürsel Cd. No:9 34899 Pendik / İstanbul
(0216) 275 40 00

Detaylı Bilgi ve Randevu Hattı

0541-623 94 83

 

Sosyal Medya hesaplarımı takip edin, son gelişmelerden haberdar olun.