Mide Küçültme

Mide Küçültme İstanbul

Şeker hastalığı, gebe kalamama veya yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığı beraberinde getiren obezite günden güne damar tıkanıklığından kansere kadar pek çok tehlikeyi hayatımıza sokarak çağımızın hastalığı haline gelmekte. Tabi ki obezitenin tek nedeni fazla yemek değil. İlaç kullanımı, yanlış beslenme, hastalıklar ve genetik dizilim gibi pek çok faktör obezitenin sebepleri arasında yer almaktadır. Git gide daha da büyük bir probleme dönüşen obeiteye tıp dünyası ve devlet de kayıtsız kalmıyor ve gerek devlet desteği gerekse hastaların maddi olanakları sayesinde obezite “çaresizlik” olmaktan çıkıyor. Pek çok insan günümüzde var olan çeşitli obezite cerrahisi yöntemleriyle fazla kilolarından kurtulmakta. Obezite cerrahisinde uygulanmakta olan başarılı yöntemlerden bir tanesi mide küçültme ameliyatıdır. İstanbul mide küçültme ameliyatı cerrahı Prof. Dr. Samet Yardımcı ise mide küçültme ameliyatına dair tüm detayları “Mide Küçültme” başlığı altında bu yazıda açıklıyor. Bu yazıyla kafanıza takılan mide küçültme ameliyatı nedir, nasıl yapılır, mide küçültme ameliyatlarının riskleri nelerdir, mide küçültme ameliyatı olmadan önce ve sonrası pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir, Neden Yapılıyor?

Kişiyi yavaş yavaş ideal kilosuna kavuşturmak ve vücudunu yenilemek amacıyla yapılan ve cerrahi tedavi yöntemleri arasında yer alan mide küçültme ameliyatı obezite teşhisi konmuş pek çok hastaya uygulanabilmektedir. Çok hızlı kilo verdiren ve etkili bir yöntem olan mide küçültme ameliyatı hemen hemen herkesin beğenisini topluyor. Diyet, egzersiz veya ilaç tedavilerine rağmen kilo veremeyen ya da istenilen sonuca ulaşamayan hastalara gerekli tetkik ve testlerin yapılmasının ardından uygun olmaları durumunda yapılan bu operasyon, mideyi bağırsağa bağlama ya da midenin bir bölümünün alınarak küçültülmesi temeline dayanıyor. Bu operasyonla ilgili en önemli unsur gerekli tetkik ve testlerin yapılmasının ardından doktor kararıyla uygulanabilmesidir.

Pek çok hastanın tercihi olan mide küçültme ameliyatının amacı kişinin mide bağırsak sisteminde yer alan açlık-tokluk ve kan şekeri kontrolünü sağlayan hormonlar üzerinde sağlanması hedeflenen değişiklikleri yapmaktır. Midenin küçülmesiyle beraber kişi daha az gıda ve kalori alacağından, kilo verme sürecine girecektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatında laparoskopik yöntemler uygulanır ve midenin %80’lik kısmının, hastanın karnında en büyüğü 1.3 milimetre olan kesiler yardımıyla karın duvarı kesilmeksizin çıkarılması prensibine dayanır. Gerekli aletlerin yardımıyla çok kısa sürede tamamlanabilen mide küçültme ameliyatında vücudu fazla strese sokmadığı için genelde laparoskopik yöntemler tercih ediliyor. Mide küçültme operasyonları üç çeşide ayrılıyor.

Mide Kelepçesi Ameliyatı

Gastrik bant olarak da adlandırılan mide kelepçesi ameliyatında hastanın mide ile yemek borusunun birleştiği bölgenin 3-4 cm aşağısına silikonlu bant/kelepçe takılarak mide iki bölüme ayrılır ve ortadan sabitlenir. Üst bölüme gelen gıdaların hemen tokluk hissi sağlaması sayesinde kişi doyuma ulaşınca yemek yemeyi durdurur ve böylelikle daha hızlı kilo verebilir.  Mideye takılan bu bantlar daha sonra çıkarılabilmektedir.

Gastrik Bypas Ameliyatı

Laparoskopik yöntem uygulanarak gerçekleştirilen gastrik bypass ameliyatın midenin küçültülerek küçük bir mide cebi oluşturulması ve küçültülen midenin ince bağırsağa bağlanması prensibine dayanır. Laparoskopik yöntem uygulanarak gerçekleştirilen gastrik bypass ameliyatı özellikle karbonhidrat tüketmeyi seven ve sürekli acıkan kişilerde oldukça başarılı sonuçlar veren bir mide küçültme ameliyatı yöntemidir. Midenin tamamının çıkarılmdığı bu yöntemde mide geçici olarak kullanım dışı bırakılır.

Tüp Mide Ameliyatı

Midede açlık hissi yaratan “Ghrelim” hormon alanının laparoskopik yöntem uygulanarak tamamen alınması prensibine dayanan tür mide ameliyatında midenin büyük bir bölümü alınır. Bu ameliyatın geri dönüşü yoktur.

Mide Küçültme Ameliyatını Kimler Olabilir?

Ameliyatsız obezite tedavisinden yarar sağlayamamış ya da bu tedaviler için uygun olmayan adaylar için mide küçültme ameliyatlarını opsiyon olarak hastalarına sunan İstanbul Mide Küçültme ameliyatı uygulayıcısı Prof. Dr. Samet Yardımcı, mide küçültme ameliyatlarının her birinin farklı hastalar için uygun olduğunu daima söylüyor ve rahatsızlığa göre dahi operasyon yönteminin değiştiğini de belirtiyor.

Eğer yeni geçirilmiş bir operasyon ya da hastalık durumu bulunmuyorsa vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan ya da yağ kitlesi %30’un üzerinde olan hastalarda mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilebiliyor. Bunu yanı sıra, vücut kitle endeksi %35 olup da sağlık açısından tehlike oluşturacak yandaş hastalıklara sahip kişilerde de mide küçültme ameliyatları uygulanabiliyor.

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Çeşitlere ayrıldığı için mide küçültme ameliyatının her yönteminde diğer birçok ameliyat kadar risk elbette ki mevcuttur. Oldukça düşük bir olasılık olsa da mide küçültme ameliyatı sonrasında safra kesesinde taş oluşma riski vardır.

Ameliyat öncesinden taburcu olana kadar enfeksiyon kapma riskini minimuma indirmek açısından bizler fazlasıyla önlem alarak ilaç tedavileri yapıyoruz. Çünkü enfeksiyon problemi hastanın ameliyat sonrası pansumanlarını iyi yaparak bakımına iyi bakmasına bağlıdır.

Bir diğer düşük olasılık ise midede ya da anastomozlardan kaçak olmasıdır. Fakat, kaçak durumu operasyon sırasında mutlaka kontrol edilir. Hasta diyet sırasında kusma derecesine kadar yerse sızmalar olabileceği için hastanın diyetine uyarak mideyi ilk zamanlar zorlamaması kaçağı önlemek adına çok büyük önem taşır.

Gıda ve sıvıların hızla bağırsağa geçmesi ile halsizlik, bulantı, terleme ve ishal belirtileriyle ortaya çıkan dumping sendromu gastrik bypass cerrahisi sonrasında görülebilmektedir. Fakat, diyetisyenin verdiği tavsiye ve programa harfiyen uyulduğu takdirde bu durumu yaşamadan süreci atlatabilirsiniz.

Emboli yani kan pıhtılaşması riski de diğer operasyonlarda olduğu gibi mide küçültme ameliyatlarında da vardır. Fakat ameliyat sonrasında hastayı yürüterek bu durumun önüne geçilebilmek mümkündür.

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Ağrı Veya İz Kalır mı?

Her ne kadar laparoskopik yöntemlerle uygulanan mide küçültme ameliyatlarında işlem milimetrelik kesikler yardımıyla yapılıyor olsa da iz kalma endişesi estetik açıdan pek çok hastayı endişelendiren bir durumdur. Fakat endişelenecek bir şey yoktur çünkü ağrının minimum olduğu mide ameliyatında 10. Günden sonra kesilerdeki dikiş izi görünmez hale gelir.

Laparoskopik yöntemlerle yapıldığı için açık ameliyatlara göre çok daha az ağrılı bir yöntemdir ve bu ağrıların şiddeti ağrı kesici iğne ile durdurulabilecek kadar düşük seviyededir. Mide küçültme operasyonunun ardından hasta 3. Gün taburcu olabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Kilo almak ya da vermek zaman zaman her insanın başına gelen bir durumdur. Ancak kilo almak beraberinde pek çok sağlık problemi getireceğinden, fazla kilolu olmaya ya da kilo almaya dur demek kişinin zorunluluğu olmalıdır. Sağlıklı bir yaşam sürmektense fazla kiloların size yük olduğu sorunlu bir hayat yaşamaya hiç gerek yok. Mide-bağırsak sisteminde yer alan gıda geçiş güzergahında bir değişikliğe sebep olmadan kilo vermenizi sağlayan mide küçültme ameliyatı sayesinde fazla kilolarınızın %60’ından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Diğer ameliyatlara göre mide küçültme ameliyatının iyileşme süresi daha kısadır ve riski de daha azdır.

Şişkinlik, gaz gibi problemlerin yanı sıra diğer sorunlarınızın onarımı için de uygulanabilen mide küçültme operasyonu sayesinde metabolik bozukluklarınız dahi çabucak düzelebilir ve daha önce yaşadığınız sorunlar son bulabilir.

Mide Küçültme Ameliyatının Ardından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi mide küçültme ameliyatı sonrasında da dikkat edilmesi gereken konular tabi ki vardır. Örneğin günde ortalama 1-1,5 litre su tüketilmesi hastalara tavsiye edilir. Ayrıca öğünlerden 10-15 dakika önce ve 20-30 dakika sonra da su tüketilmesi gerekmektedir. Katı ve sıvı gıdaların bir arada tüketilmemesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur.

Mide küçültme ameliyatı sonrası yaşanabilecek olumsuz durumlardan hekim tarafından önerilen zamanlarda düzenli egzersiz ve spor yaparak kurtulmak mümkündür. Doktor muayenelerine titizlikle gitmek ve yiyecekleri tüketirken çok çiğnemek dikkat edilmesi gereken konulardandır. Ayrıca, endokrinoloji, beslenme uzmanları ve diyabet ve metabolizma hastalıkları doktorları tarafından verilecek mineral ve vitamin desteklerini almaya da özen göstermek de gereklidir. Son olarak, küçük porsiyonların tercih edilmesi ve protein bakımından zengin diyetlere devam edilmesi mide küçültme operasyonu sonrasında dikkat edilmesi gereken diğer konular arasında yer almaktadır.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi