Mide Balonu

Mide Balonu İstanbul

Fizyolojik ve psikolojik pek çok soruna yol açan obezite devletin ve tıp dünyasının sürekli sorun aradığı, çağımızın hastalığı olma konumunda. Fast food tüketimi, şeker hastalığına zemin hazırlayan insülin direnci, hareketsiz bir yaşam ve düzensiz beslenme sonucu fazla kilo sorunu yaşayan insanların sayısı giderek artmakta. Obeziteden kurtulmak için hastalar pek çok diyet denese de bazen insulin direnci ve ila kullanımı gibi faktörler kilo verme direncine yol açabiliyor ve kilo vermek hayallerden öteye geçememiş oluyor. Sağlıklı bir yaşam için fazla kilolardan kurtulmak büyük önem taşıyor çünkü obezite kanserden çoklu organ problemlerine kadar pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Spor ya da diyet sonucu istedikleri kiloya ulaşamayan hastalar genellikle ameliyat korkusu yaşıyor ve bu psikolıjik durum daha fazla kilo almalarına sebep olduğundan işler daha da karmaşık bir hal alıyor. Mide balonu gelişen tıpla birlikte hızlı kilo vermeye yardımcı olan ve kilo vermeyi destekleyen uygulamalardan bir tanesi ve obezite hastalarına uygulanabilmekte. Hastaları için yeni bir hayatın kapılarını açan Prof. Dr. Samet Yardımcı İstanbul mide balonu yöntemini uygulamakta ve ameliyatsız seçenekleriyle hastaların tercihi olmakta.  Bu yazı sizleri mide balonu nedir, nasıl takılır, riskleri nelerdir ve kimlere takılır gibi konularda aydınlatmak için detaylıca kaleme alındı.

Mide Balonu Nedir? – Prof. Dr. Samet Yardımcı İstanbul Mide Balonu Uygulaması

Obezite hastalarının hem fizyolojik sorunlarına hem de sosyolojik beklentilerine çözüm olmak amacıyla mide balonu uygulaması İstanbul’da Prof. Dr. Samet yardımcı tarafından yıllardır uygulanmakta olan bir yöntem. Kilo vermede başarılı bir yöntem olarak bilinen mide balonu uygulaması aynı zamanda operasyonsuz bir obezite tedavisi opsiyonu. Endoskopik metodla midenin içerisine bir balon yerleştirilmesi esasına dayanan bu uygulama çağın hastalığı obeziteyi ortadan kaldırabilecek seviyede iddialı.

Ameliyat olmadan kilo vermek isteyen kişiler endoskopik mide balonu yöntemiyle fazla kilolarından kurtularak sağılıklı bir yaşama kavuşabilseler de daha önce pek çok yöntemi denemiş ve sonuç alamamış hastalar bu yönteme başlangıçta şüpheyle yaklaşabiliyor.  Ancak hızlı ve Pratik bir yöntem olan mide balonu uygulaması obezite tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri.

Mide Balonu İle Zayıflamak Mümkün mü?

İstanbul mide balonu uygulamasında adını duyurmuş olan Prof. Dr. Samet Yardımcı’ya en çok gelen sorulardan biri “mide balonu ile kilo vermek gerçekten mümkün mü?”.  Prof. Dr. Samet Yardımcı bu soruya kuralların dışına çıkılmadığı ve balonla ilgili bir sorun yaşanmadığı takdirde bu yöntemle kilo verme başarısının %90 civarında olduğunu dile getiriyor ve kilo vermenin hastayla ilgili bir durum olduğunu belirtiyor. Yani mide balonu yöntemiyle kilo vermek isteyen hastaların doktorlarının tavsiyelerine harfiyen uymaları gerekiyor.

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Kilo Verdiriyor?

Önceleri yalnızca ön tedavi olarak uygulanan mide balonu; obezitenin yaygın bir hastalığa dönüşmesiyle birlikte artık temel tedavi yöntemi olarak da Kabul görmekte. Obezite doktorları tarafından kilo vermek için tavsiye edilen mide balonu midedeki alanı küçültmek için kullanılıyor ve oldukça kolay ve ağrısız bir şekilde yapılıyor. Kişinin çok fazla yemek yiyememesini dolayısıyla da kilo vermesini amaçlayan mide balonu iştahı çok açık olan kişilerde doygunluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olduğu gibi mideyi de küçültme etkisini barındırıyor. Birçok kişinin tercih ettiği mide balonu sayesinde var olan kiloların verilmesi de mümkün oluyor çünkü mide balonu tokluk hissi yaratıyor ve beslenmesine dikkat eden kişi hızla kilo verebiliyor.

Mide Balonu Nasıl Takılıyor?

Hastanın mide balonu için uygun olup olmadığını anlamak adına bir takım tetkik ve testlerin yapılmasının ardından mide, yemek borusu ve bağırsaklar gibi önemli organlarda yara yada polip gibi durumlar yoksa mide balonu takılabilir. Prof. Dr. Samet Yardımcı tarafından endoskopik yöntemle yapılan mide balonu uygulaması son derece ağrısız ve konforlu bir uygulamadır. Eğer kişide hamilelik, emzirme, gastrit ya da ülser gibi durumlardan birisi varsa olan mide balonu için uygun hasta olmadığı gerekçesiyle mide balonu uygulaması iptal edilebilmektedir. Eğer tetkik ve testler sonucunda hekiminiz uygulama için uygun olduğunuz sonucuna varırsa işlemden 8-12 saat öncesinde beslenmeyi kesmenizi ister. Rutin tetkikler sonrasında damar yolunuz açılır ve herhangi bir ağrı hissetmemeniz için ilaç enjekte edilir. EKG, akciğer filmi gibi değerlendirmeleriniz sonrasında anestezi ile görüşür ve yarı baygın hale getirtilerek uygulamaya başlanır. Yutak borusu kısmına uyuşturucu sıkılmasının ardından mide ve ince bağırsağı inceleyebilmek için endoskop cihazı ağızdan gönderilir. Jel sürüldükten sonra mide balonu mideye indirilerek içerisine olası bir durumda hastanın idrarına rengin karışabilmesi ve doktoruna danışabilmesi için mavi renkte bir sıvı enjekte edilir. Bu olası durumlar; balonun patlaması, sönmesi yâda etkisini yitirecek durumlara maruz kalmasıdır ve endişe duyulmasına gerek yoktur. Mideye balonun yerleştirilmesinin ve şişirilmesinin ardından endoskop mideden çıkarılır ve uygulama sona erer.

Mide Balonu Uygulaması İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Vücudu ve sağlığı tehdit etmeyen bileşenlerden yapıldığı için yan etkileri minimum olan ve kontrolleri kolay yapılan endoskopik mide balonu uygulaması operasyonsuz obezite tedavileri arasında oldukça önemli ve başarılı bir uygulamadır. Kilo vermek birçok faktöre bağlı olduğu için doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz takdirde mide balonu uygulaması ile 15-20 kilo kadar net kaybınız olabilir.

İdeal kilonuza kavuşmanızı sağlayacak mucizevi bir yöntem olan mide balonu uygulaması ile ilgili net bilgi edinmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Fizyoterapistler ve dengeli beslenme ile birlikte mide balonu uygulamasından çok daha güzel sonuçlar almanız mümkün.

Endoskopik Mide Balonu Uygulamasının Sağlayacağı Avantajlar

Kilo verebilmek için lezzetsiz gıdalarla besnmeye çalışan ve haftalarca aç kalan kişiler bir süre sonra başarısız oluyor ve birkaç denemenin ardından tamamen pes ederek eski yeme alışkanlıklarına dönüyor. Bu durum da verdiği kiloların yanı sıra daha fazla kilo alarak bizlere başvrumalarına neden oluyor. Sanılanın aksine çok zor birşey olmayan kilo vermenin altında yatan genetic ve biyolojik pek çok faktör olduğunu bilmekte fayda var. Öncelikle kilo verilememesinin altında yatan neden şeker ya da başka bir sorun mu bunun öğrenilmesi gerekiyor. Eğer ki kilo vermeniz için bir engel yok ve halen kilo veremiyorsanız endoskopik mide balonu uygulaması ile kolaylıkla fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Ortalama 6-7 ay içerisinde ideal kilonuza kavuşmanızı sağlayacak silicon yapıdaki mide balonu uygulamasının sağlığınıza hiçbir zararı yoktur ve bizler süreç boyunca kontrollerinizi yaparak bu süreci en rahat şekilde atlatmanız için size yardım etmekteyiz. Sindirim ve boşaltım sistemine de faydası olan mide balonu uygulaması ile çok sık yeme ataklarınız son bulur ve böylece kilo vermeye başlarsınız. Hızlı kilo vermenizi sağlayan mide balonu uygulaması aynı zamanda insulin direncinizi de düzenler.

Siz de ideal kilonuza kavuşup sağlık sorunlarınızdan kurtularak yepyeni bir hayata başlamak istiyorsanız Prof. Dr. Samet Yardımcı’ya başvurabilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi