Duodenal Switch

Duodenal Switch İstanbul

İlerleyen teknoloji ile artık kilodan kaynaklı bütün psikolojik ve fizyolojik sorunları çözmek mümkün. Obezitenin her geçen gün daha da ciddi bir sorun haline gelmesiyle obeziteye bağlı diyabet, kalp krizi gibi sorunlar da arttı dolayısıyla bu sorunların önüne geçebilmek adına artık devlet de obezite cerrahisini desteklemeye başladı. Şeker gibi ciddi ve yaygın hastalıklardan diğer yandaş hastalıklara bütün problemlerden mide bağırsak ameliyatlarıyla kurtulmak bunun yanında kilo vermek mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken doktorla görüşerek vücut kitle endeksinizi öğrenmek ve doktorlar tarafından yapılan organ değerlendirmesinin ardından eski kilonuza dönmek! Yandaş hastalıklarından kurtulmak ve kilo vermek isteyen pek çok insan bu hayalini Duodenal Switch sayesinde gerçekleştirebilmektedir. İstanbul Duodenal Switch uzmanı Prof. Dr. Samet Yardımcı ile siz de yaşadığınız kilo sorunlarından kurtulabilir ve tüm hastalıklarınızı geride bırakarak yepyeni bir hayata kavuşabilirsiniz. Bu yazıda Duodenal switc ile ilgili Duodenal Switch nedir, nasıl bir ameliyattır, kimlere ve nasıl yapılır, kimler bu operasyonu tercih etmelidir ve riskleri nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Kilolu Olmak Artı “Kötü Şans” Değil

“Ne içsem yarıyor, kendimi durduramıyorum” gibi şikayetler için en iyi yöntemler tıp dünyası tarafından geliştirildi ve yüzlerce hastaya uygulanarak başarılı sonuçlar elde edildi. Sonuçlar gösteriyor ki artık her ne kadar kilo almaya neden olan birçok faktör olsa da kilo almak ve kilolu kalmak kötü şans değil yalnızca bahane olacaktır.

Obezite cerrahisinde sağlanan ilerlemeler sayesinde artık operasyonlar küçük kesiler yardımıyla yalnızca 45 dakika gibi kısa sürelerde gerçekleştiriliyor ve kilo vermeniz için çeşitli ameliyatlar uygulanabiliyor. Teknoloji sayesinde artık deri kayıpları, ağır operasyon süreçleri, izler ve ağrılar geçmişte kaldı. En az komplikasyonla 2 farklı hastalığa çözüm olan bir operasyonu artık yalnızca 1.3 milimlik bir delikten girerek gerçekleştirebiliyoruz.

Şeker ve kalp damar hastalıkları tehlikelerinden korunabilmek adına herkesin sağlığına özen göstererek başta sindirim sistemi olmak üzere, boşaltım, merkezi sinir sistemi gibi tüm sistemlerine dikkat etmesi gerekmektedir çünkü Türkiye’de obezite her geçen gün daha ciddi bir hastalık haline gelmekte ve buna bağlı olarak kalp-damar ve şeker hastalıklarında büyük bir artış olması beklenmektedir. Kilo artışının beraberinde gelen kemiklerden damarlara kadar tüm alanlarda yaşanan sıkıntılar göz ardı edilmemeli ve kesinlikle çözümlenmelidir.

Fazla Kiloları Vermenin En İyi Yolu: Duodenal Switch

Obezite hastalığının tedavisinde sıklıkla tercih edilen Switch ameliyatı, Sleeye gastrektomi ve gastrik bypass yöntemlerini birleştiren cerrahi bir operasyondur. Kısa sürede kilo vermek ve hali hazırdaki şeker, tansiyon gibi problemlerden Duodenal Switch ameliyatı ile kısa sürede kurtulmak mümkün.

Sleeve gastretomi ve gastrik bypass olmak üzere iki adımda gerçekleşen Switch ameliyatında midenin yaklaşık %80’i çıkarılır. Sleeye gastrektomi ile midenin ince bir tüp haline getirilmesi sağlanarak mide 120 ml hacminde tasarlanır. Ardından bypass oluşumu için bağırsak yani duedenum ayrılır ve iki ayrı yolda ortak bir kanal açılır. Normal şartlarda kişinin beslenmesinde sleey gastrektomi yapılan mideye ardından bağırsağa gitmesi beklenen gıdalar ince bağırsağın alt kısmına yönlendirilir. Mide hacminin küçülmesi nedeniyle hasta daha az yiyerek daha kısa sürede doygunluğa ulaşır. Bağırsaklardaki yolların kısaltılması ile de hastanın bağırsakları daha az gıda emer ve besinlerden vücuda kalan kalori miktarı da böylelikle azalmış olur.

Sleeye gastrektomi operasyonu geçiren hastaya 6-18 ay sonrasında bypass yapılabilmektedir. Bu nedenle iki ameliyat yöntemiyle yapılan Duodenal Switch operasyonu için kişinin aynı anda ameliyat olması zorunluluğu yoktur. Bunun kararı hasta ve doktor tarafından verilir.

Duodenal Switch Ameliyatında Kullanılabilen Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Duodenal Switch ameliyatında hastanın durumuna ve doktorun kararına göre farklı cerrahi yöntemler kullanılabilmektedir. Bu yöntemler aşağıda belirtilmektedir.

Açık Cerrahi

Açık cerrahi operasyonları arasında yer alan “açık duodenal switch ameliyatı” büyük bir kesi yardımıyla yapıldığı için estetik açıdan problemler yaşanabilir ve operasyon sonrası iyileşme süresi uzar. Doktorlar daha ziyade laparoskopik yöntemler kullanarak ameliyat yapmayı tercih etseler de operasyon esansında bir sorun yaşanması durumunda bu yöntem tercih edilir.

Robotik Cerrahi (Robot Yardımlı Minimal İnvaziv Cerrahi)

Duodenal Switch ameliyatında laparoskopik yöntemlerin yanı sıra robotik cerrahi yöntemleri de kullanılabilmektedir. Bu yöntemde hastanın karnından içeri giren cerrah ameliyatı yaparken diğer cerrah ise hem ameliyatı izler hem de gerekli malzemeleri cerraha iletir.

Ameliyatı yapan doktorlar bu yöntemi oldukça beğenmektedirler çünkü robotik cerrahi kamerası sayesinde görüntüyü 16 kata kadar 3D olarak büyütmek mümkündür. Küçük kesiler ile başarıyla uygulanabilen robotik cerrahi ile cerrahın ellerinin titremesi sorunu da ortadan kaldırılır.

Laparoskopik Cerrahi (Minimal İnvaziv Cerrahi)

Kapalı ameliyat tekniği ile yapılan laparoskopik duodenal switch ameliyatında, operasyon karından milimetrik kesiler ile gerçekleştirilir ve 2 ve 3 boyutlu görüntüler kullanılır.

Duodenal Switch Ameliyatı Sonrası tepkiler Nasıl?

Akut komplikasyonlar, sıvı tüketimi gibi problemleri önlemek adına tetkikler yapılabilmesi için Duodenal Switch ameliyatı sonrası ilk hafta mutlaka kontrole gitmeni gerekir. Bu kontrollerin süresi zamanla 1 ila 12 ay aralıklarla tekrarlanır. Biyokimya tahlillerini değerlendiren doktorlar sizi aynı zamanda bir beslenme uzmanına yönlendirerek tedaviyi destekler. Vitamin ya da mineral eksiği olması durumunda doktorunuz sizi tekrar görmek isteyerek tedaviye başlayacaktır.

Belirli aralıklarla tetkikler yapılarak hastalarda her şeyin yolunda olup olmadığı kontrol edilir. Beslenme alışkanlığı değiştirilerek daha aktif bir yaşam tarzıyla kilo veren hastalar da takip edilmeye devam edilir.

“Duodenal Switch Ameliyatı Olmak İstiyorum” Diyorsanız!

İstemek başarmanın yarısıdır. İstanbul’da yapılan Duodenal Switch ameliyatıyla kilo vermek ve eski sağlığınıza kavuşmak için ilk adımı “isteyerek” atın. Bize başvuran tüm hastaları detaylı bir şekilde inceliyor ve metabolizmasından organlarına kadar detayılı değerlendirmeler ile size Deuodenal Switch için uygun olup olmadığınızı belirtebiliyoruz. Her operasyonda olabilecek komplikasyon risklerini ve ameliyat için uygun aday olup olmadığınızı sizzer için detaylı olarak değerlendiren ve çeşitli obezite cerrahisi operasyon opsiyonları sunan Prof. Dr. Samet Yardımcı ile kısa sürede kilo verebilir ve yandaş hastalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.  Bunun için tek yapmanız gereken Prof. Dr. Samet Yardımcı görüşerek Duodenal switch başta olmak üzere metabolik ve obezite cerrahisi ameliyatlarıyla yepyeni bir bedenin ve hayatın kapısını aralamak.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi