Doktor Kontrolünde Kilo Verme

Doktor Kontrolünde Kilo Verme İstanbul

Geçmişte insanlar organik besinleri daha çok tüketebilirken artık sistem nedeniyle insanlar dondurulmuş be hızlı tüketilebilir gıdaları tercih eder oldular.  Bu hızlı tüketim gıdalarına stresli bir iş yaşantısı ve hareketsizlik de eklenince kilo problemleri yaşamak kaçınılmaz bir hal aldı. Gelişen teknolojinin hayatlarımıza yansıması değişen yeme içme düzeni olarak yansıdı ve bu durum da haliyle tüm sindirim sisteminin bozulmasına yol açtı. Her yıl dünya sağlık örgütü tarafından yapılan araştırmalar obezitenin sayısının her geçen gün arttığını gösteriyor. 5 yaş alto obezite hasta sayısının 42 milyona ulaşması ise bu sorunun çığ gibi büyümekte olduğunu kanıtlar nitelikte. Kilonun yol açacağı sorunlar ilerleyen yaşlarda çok daha ciddileşeceği için fazla kilolarımızı vermek hem bugünümüz hem de geleceğimiz açısından çok önemli. Bilinçsiz diyet ve spora bağlı olarak son yıllarda pek çok insan popüler diyetleri uygulamakta ancak bazıları kilo veremezken herkesin farklı miktarda kilo verdiği görülmektedir. Bu durum doktor kontrolünde kilo vermenin önemini vurgulamakta. Her insanın fizyolojik yapısı farklı olduğu için kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmaktansa hekim kontrolünde kilo vermeye teşvik etmek biz hekimlerin asli görevi olmalıdır. Doktor kontrolünde kilo vermenin önemini her fırsatta vurgulayan İstanbul obezite ve metabolik cerrahi uzmanu Prof. Dr. Samet Yardımcı, bu yazıda nasıl doktor kontrolünde kilo verildiğini ve alternatif uygulamaların önemini açıklıyor.

Çağın Hastalığı: Obezite ve Aşırı Kilolu Olmak Kader Değil, Çözüm Mutlaka Var

İleride ciddi hastalıkları beraberinde getiren ve topuk dikeni, bağırsak sorunları, gaz şikâyeti ve fıtık gibi problemlerin asıl kaynağı olan aşırı kilolardan kurtulmanın çözümü doktor kontrolünde kilo vermekten geçiyor.  Bu nedenle her sorunun bir çözümü olduğunu aklımızdan çıkarmamalı ve mutlaka kilolarımızdan kurtulmak adına bir adım atmalıyız.

Diyet hem kadın hem de erkekler tarafından yaygın olarak tercih edilen bir yöntem. Canan Karatay Diyetinden Dukan diyetine kadar tüm diyetler belirli bir argümana göre hazırlanmaktadır. Her insanın fizyolojik gereksinimleri farklıdır ve bu yüzden farklı besinler alması gereklidir. Mesela, şeker ve unun Taş devrinde olmadığını dile getiren Canan Karatay aslında kişiye özel diyetin önemini göz ardı ediyor. Bu yüzden, 20 kişi bu diyetle kilo verebilirken diğer 40 kişi veremeyebilir ve kendini yersiz bir fizyolojik ve psikolojik baskının altına almış olabilir. Kilo verilmesi için yapılması gereken ilk şeyin “doktor kontrolü” olduğunun bütün diyetisyen ve doktorlar tarafından ifade edilmesi çok önemlidir. Bilinçlenen birçok kişi böylece kilo vermek için ilk olarak doktora gidecek ve gerekli diyet programını diyetisyeninden alabilecektir.

Doktor Kontrolünde Kilo Vermenin Önemi ve Faydaları Nelerdir?

İstenmeyen sağlık sorunları ya da şikayetlerle karşılaşmamak için her konunun bir uzmanı olduğu gibi fizyolojik değişim gibi mühim bir konuda da ilgili hekimlere danışmak çok önemlidir.  Örneğin, böbrek hastalığı olan birinin kilo vermek için böbreklerini çok fazla yoracak gıdalar tüketmesi  birçok soruna zemin hazırlayacaktır. Ya da şeker hastası bir insanın yaptığı diyetin sağlığını kötüye etkilediğini fark etmesi durumunda yaptığı diyetin bir faydası olmayacaktır. Bu yüzden, doktor kontrolünde kilo vermek hayati önem taşımaktadır. Doktor kontrolü neticesinde kişinin bir hastalığı ya da dikkat edilmesi gereken bir durumunun olmadığı ortaya çıktığı takdirde kişiye uygun bir diyet programı diyetisyen tarafından çıkarılabilmektedir.

Önemki olan bir diğer husus ise ne kadar kilo verileceğidir. Fizyolojik durumu doğrudan etkileyecek olan kilo verme olgusunda eğer ki söz konusu kilo oldukça fazlaysa doktor kontrolü elzemdir çünkü diyetisyenin tek başına bu kadar fazla kiloyu vücuda zarar vermeksizin alabilmesi pek mümkün değildir. Var olan hastalıkların takibi ve kiloyla ilişkisi yakından takip edilmeli ve var olan hastalıkların tedavisi hekim kontrolünde sürdürülmelidir. Böylece aşırı kilolu bir insanın sağlığını tehlikeye atmadan kalıcı bir şekilde kilo vermesi reçete yazma yetkisine sahio olan doktor ve diyetisyenlerin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Doktor Kontrolünde Kilo Vermeye Destekleyici Uygulamalar Yine Doktorlar Tarafından Belirlenmeli ve Yapılmalı

Tüp mide, mide kelepçesi ve duodenal switch gibi ameliyatlar sayesinde günümüzde ameliyatsız obezite tedavi opsiyonu olmayan hastarın kalıcı olarak zayıflaması sağlanabilmektedir. Ancak kişinin hali hazırdaki yeme-içme alışkanlıklarını değiştirmesi adına diyetisyene başvurması çok önemlidir. Mide kelepçesi takılan yâda midesinin yarısı alınan bir hastanın eski yeme içme akışkanlıklarını sürdürmesi durumunda eski kilosuna dönmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, obezite cerrahisi uygulamalarına başvuran hastaların hem diyetisyen hem de doktor kontrolünde tutulması çok önemlidir.

Prof. Dr. Samet Yardımcı İstanbul Doktor Kontrolünde Kilo Verme İçin Sizleri Bekliyor!

Kişiye özel bir diyet programıyla en iyi şartlarda ideal kilomuza dönerek çağımızın hastalığı obeziteye “dur” demek sanıldığı kadar zor değil. Doktor kontrolünde kilo verme ile ilgili kilo vermenin gözde büyütülmesine sebep olan yanlış diyet programları, başarısız denemeler ve başkalarının söyledikleri gibi gereksiz detayları pas geçebilir, doktorunuz ve diyetisyeninizle birlikte yepyeni bedeninizi inşa etmeye başlayabilirsiniz.

İstanbul’da obezite ve metabolic cerrahi uzmanı Prof. Dr. Samet Yardımcı ile fazla kilolarınızdan kurtularak var olan sağlık sorunlarınıza kalıcı çözümler bulabilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi