Sağlıklı Kilo Verme

Sağlıklı Kilo Verme İstanbul

Dünya genelinde 20 yaş üzerindeki yetişkinlerin %35’i aşırı kilolu iken %11’i ise obez istatistiklerinin Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün yayınlanmasının ardından günden güne artan obezite ve sebep olabileceği diğer hastalıklara dur demenin vaktinin geldiği açıkça ortada. Pek çok rahatsızlığı beraberinde getiren, kilo alımına sebebiyet veren faktörleri ortadan kaldırmadan bedenimize iyilik yapmak adına ideal kilomuza ulaşamasak bile aşırı kilodan kurtulmak pek kolay olamıyor. İstanbul Medical Park bünyesinde obezite ve metabolik cerrahi alanında hizmet veren Prof.Dr. Samet Yardımcı kalıcı ve sağlıklı kilo verme alanında görevini icra etmektedir. Prof.Dr. Samet Yardımcı ameliyatsız obezite tedavisi seçenekleri (mide balonu veya mide botoksu), obezite cerrahisi seçenekleri(tüp mide, mide küçültme, mide baypası, mide kelepçesi ve duedenal switch), metabolik cerrahi seçenekleri( gastrik bypass, diyabet ameliyatı ve loop bipartisyon) ile sağlıklı kilo vermek için ihtiyaç duyulan uygulama ve tedavi yöntemleriyle hizmet vermektedir. Bu yazıda Prof.Dr. Samet Yardımcı’nın kiloların sağlığımıza etkisi, sağlıklı kilo nasıl verilir, kilo vermek için en iyi yöntem nedir, ameliyatsız obezite tedavisi nasıl yapılır verdiği bilgileri bulabilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Kolları Sıvayın

Yetişkinlerden çocuklara kadar büyük bir yaş aralığını etkileyen obezite özellikle 5 yaş altında 42 milyon çocuğun fazla kilolu veya obez olarak tespit edilmesiyle tehlike boyutunu artırmış durumda. Tam olarak bu sebepten ötürü ideal kiloya kavuşulamasa bile belirli sınırlar dahilinde olabilmek adına çaba sarfetmeliyiz.aşırı kiloların çok fazla hastalığa sebep olarak yaşam kalitemizi düşüreceği gerçeğini unutmadan hareket ederek olması gerekilen kilolar sınırına inmeliyiz. Peki aşırı kiloların sebep olduğu hastalıklar nelerdir.

Kiloyla Birlikte Gelen Hastalıklar

Aşırı kilo sadece görünüm sorunu yaratmaz aynı zamanda birçok olumsuz etkisiyle çok fazla hastalık için kilit noktası. Peki o hastalıklar neler?

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabetle kilolu olmanın bağlantısı bilim tarafından kanıtlanmıştır. %80 Tip 2 diyabet hastasında aşırı kilo gözlenmiştir. Tip 2 diyabet kalp hastalıklarından inmete, göz bozukluklarından böbrek hastalıklarına kadar birçok ek hastalığa sebep olabiliyor. Fazla kilolardan kurtulmak diyabetten ve diğer hastalıklardan kurtulmak adına doktorlar tarafından öneriliyor.

İstanbul Medical Park bünyesinde hizmet veren Prof.Dr. Samet Yardımcı metabolik cerrahi uzmanlığıyla diyabet (şeker) ameliyatı ile şeker hastalığını önlemeyi başarıyor. Prof.Dr. Samet Yardımcı ile sağlıklı kilo vermek artık çok kolay.

Yüksek Tansiyon

Kanın vücuttaki her noktaya ulaşmasının zorlaşmasından kaynaklanan artan kan basıncının başlıca sebebi fazla kilodur. Başta böbrekler olmak üzere tüm iç organlara zararlı olan yüksek yüksek tansiyon kalp yükünü de artırarak beraberinde kanda yüksek kolestrol değerleri ve bozulmuş glikoz dengesi yani metabolik sendrom beraberinde gelir.

Kalp Hastalıkları

Yüksek tansiyonun kalp basıncıyla olan ilgidi kalp hastalıklarına açılan kapıda beklemete olduğunu görebiliriz.Kan basıncını dengeleyebilmek için sürekli çalışan kalp kasları zamanla zarara uğrayacaktır. Yüksek kolesterolün varlığı da kalp damar tıkanıklığı ve ciddi diğer sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

Kanser

Kanser çeşitleri ve kanserli hasta sayısının üzerinden yapılan istatistiklerin sonucunda aşırı kiloların kanser üzerinde etkisinin büyük ölçüde olduğu tespit edilmiştir.Yağ hücrelerinin hücre büyümelerini tetiklemesi kanser hücreleri üzerinde de benzer etkiye sebep olduğu düşünülüyor. Bu sebeple, aşırı kilo hali hazırda var olan kanser riskini artırmasından ötürü acilen kilo verilmesi uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

Uyku Apnesi

Diyabet, obezite, kalp problemleri, aritmi, tansiyon gibi pek çok riski barındıran uyku apnesinin boyun bölgesindeki aşırı yağlanmayla birlikte direk kiloyla ilişkilendirilebilir.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması belirtisi olmaması sebebiyle geç fark edilen bir hastalık çeşidi olarak diğer sebepleri dışında kilolu olmakla doğrudan ilişkilendirilebilir.

Böbrek Hastalıkları

Fazla kilolu olmak kronik böbrek rahatsızlıklarının en büyük sebeplerinden birisidir.Diğer sebeplerin haricinde sadece fazla kilolu olmak bile böbrek hastalılarına yakalanma riskini artırmaktadır. Aşırı kilo ve a su içme böbreklerde büyük ve geri dönmesi güç hastalıklara sebep olmaktadır.

Peki, Sağlıklı Zayıflama İçin Ne Yapmalı?

Dengeli ve besin değeri yüksek gıdalarla oluşturulmuş beslenme programları sağlıklı kilo kaybını mümkün kılıyor. Günlük alınan kalori miktarının gün içerisinde harcanan kaloriden az olmasıyla kişi ideal kilosuna kavuşturulabilir.

Sağlıklı beslenme çatısı altında vücuda gereken protein, yağ, karbonhidrat ve mineraller alındığında sarkma sorunu yaşamadan vücut ideal kilosuna kalıcı olarak ulaşabilir.

Birçok kez başarısızlıkla sonuçlanan kilo verme deneyimleriniz uzmanlar tarafından belirlenen vücudunuza uygun diyet çeşitleri yada tedavi seçenekleriyle başarıya dönüştürülebilir.Kalıcı çözümlere ulaşabilmek adına uzman yardımı alınması önerilmektedir. Yapılan bilinçsiz diyetlerin aksine uzmanlar vücudunuzun ihtiyacı olan seçenekleri kilo almanıza sebep olan faktörleri saptayarak size sunabilirler.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ameliyatsız Obezite Tedavilerini Denemekten Korkmayın

Mide botoksu yada mide balonu uygulamalarının uygulanması diyetisyen kontrolünde kilo vermeye ek bir yöntem olarak kullanılabilir. Diyet programınızın hızını büyük oranda artıracak 15-20 dakikalık bi uygulama ile mide botoksu yada mide balonu kalıcı ve hızlı kilo vermenizi sağlayabilir. Bu ameliyatsız yöntemler için uygunluk göstermediğiniz takdirde obezite cerrahi tedavileri de seçenekleriniz arasında. Bu sebeple, sağlıklı kilo kaybınız esnasında pek çok probleminizden de kurtulmak isterseniz obezite ve metabolik cerrahi Prof.Dr. Samet Yardımcı ile irtibata geçebilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi