Mide Botoksu

Mide Botoksu İstanbul

Düzensiz beslenme, bilinçsiz ilaç kullanımı, fast food ürünlerine olan düşkünlük, genetik faktörler gibi nedenler kilo alımına yol açmakta ve bel fıtığı, topuk dikeni, dizlerde eklem sıvısı kaybı gibi pek çok metabolik hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle, sayısı her geçen gün artmakta olan obezite hastalığını önleyebilmek adına hekimler ve devlet birçok girişimde bulunmaktadır. Kilo alımını durdurmak adına çeşitli diyet ve spor türlerini deneyen pek çok hasta maalesef istediği sonuçları alamıyor hatta bu çaba çoğunlukla kişinin inancını ve kendine olan güvenini zedeleyerek içe kapanmasına neden oluyor. Psikolojisi bozulan hasta daha da fazla kilo alabiliyor. Çağımızın hastalığı olan obezite ve şeker hastalığına çözüm olabilmek adına Prof. Dr. Samet Yardımcı İstanbul da obezite ve metabolik cerrahi alanında çalışmalar yürütüyor. Mide botoksu ve mide balonu gibi uygulamalarla hastalarına umut ışığı olmayı hedefleyen Prof. Dr. Samet Yardımcı Özel Medical Park Pendik’ de hizmet veren başarılı bir cerrahtır. Bu yazı sizleri mide botoksu nedir, nasıl yapılır, kimlere yapılır gibi pek çok konuda aydınlatacaktır. Prof. Dr. Samet Yardımcı’nın yaptığı işlemlerle ilgili fikir sahibi olacak ve mide botoksunun hangi hastalıklara çözüm olabileceğiyle ilgili bilgi sahibi olabileceksiniz.

Mide Botoksu Nedir?

Vücudun her bölgesini etkileyen ve gereksiz bir yük olan kilo vücudun pek çok bölgesini etkileyerek uzun vadede bu bölgelerin işlevlerini yeterince yerine getirememesine neden olabilmektedir. Örneğin, rahmin yağlanması bebeğin yerleşeceği alanı daraltacağından, hamile kalma şansını oldukça düşürecektir. Hatta rahim bölgesinde yağlanma olan bir kadının gebe kalamama sebebi %50 ihtimal ile bu durumdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, pek çok hekim hastalarına rahim bölgesinin işlevini yitirmemesi ve bebek için uygun alanın sağlanabilmesi için kilo vermelerini tavsiye etmektedir.

Teknoloji ve tıbbın gelişmesiyle birlikte artık obezite tedavisi ve müdahaleleri artık herhangi bir operasyon gerektirmeden yapılabilmektedir. Fazla kilolarını bir türlü veremeyen ve cerrahi işlemden de korktukları için ömür boyu kilolarıyla yaşamaya mahkûm olan hastalara umut ışığı olmaktadır. Mide botoksu da bu operasyonsuz tedavi ve müdahalelerin başında geliyor. Gelişen tıbbi imkanlar sayesinde tıpkı gençleşmek ve güzelleşmek adına yapılan uygulamalarda olduğu gibi artık mideye de botoks uygulanabiliyor. Bu işlemle mideye “Clostridium botulinum” isimli bakteriden elde edilen botoks enjekte ediliyor ve bu sayede midedeki iştah ve mideyi boşaltma ile ilgili bölge yavaşlatılarak hastanın kilo vermesi sağlanıyor.

Mide Botoksu Nasıl Yapılıyor?

Rahat bir uygulama olan mide botoksu İstanbul mide botoksu alanında adını başarıyla duyurmuş olan Prof. Dr. Samet Yardımcı tarafından obezite tedavilerinde sıklıkla tercih edilmektedir. İştah kapatmak ve midedeki sinir ve kaslıarın daha yavaş çalışması mide botoksu uygulamasında amaçlanmaktadır.  4 ila 6 ay süreyle midedeki besin sindirimini yavaşlatarak uzun süreli tokluk hissi veren botoks bunun yanı sıra iştah kapanmasına da yardımcı olmaktadır.

Mide botoksu uygulaması sonrasında herhangi bir ağrı ya da iz oluşmamakta ve işlem sonrası istirahat gerektirmemektedir çünkü işlem endoskopik yöntemler uygulanarak 10-20 dakika arasında tamamlanmaktadır. Günümüzde obezite tedavisi için hastaların sıklıkla tercih ettiği botoks, fazla kiloların %30-40’ının verilmesini sağlamaktadır.

Endoskopi cihazıyla midenin görüntülenerek kontrol edilmesinin ardından hekim midede bir sorun olmadığına karar verirse mide botoksu işlemi gerçekleştirilebilir ve hasta 1-2 saat sonra taburcu edilebilir. Endoskopi işlemi sırasında cihazın yaratabileceği rahatsızlığı gidermek adına hastanın boğazına uyuşturucu sprey sıkılır. Ameliyat hazırlığı gerektirmeyen mide botoksu işlemi ise “sedasyon” altında gerçekleştirilmektedir.

Mide Balonu mu Mide Botoksu mu?

Mide botoksu ve mide balonu konusunda hangisinin daha iyi sonuç verdiği ya da daha az komplikasyon içerdiği gibi pek çok soru geliyor. Her ne kadar iki uygulama da endoskopik yöntemlerle yapıldığı için ameliyatsız obezite tedavisi kategorisinde yer alsa da tabi ki bazı noktalarda farklılık gösteriyor. Örneğin, her ikisinden de olumlu sonuçlar elde edilse de mide botoksunda tek sansa gidilir ve takip eden 4-5 ayda hasta istenilen kiloya erişememişse işlem tekrarlanabilir. Öte yandan mide balonunda hastanın yaşı, kilosu, fizyolojik ve psikolojik durumu çok büyük önem taşır. Mide balonunun hacminin düzenli aralıklarla ayarlanması gerekeceğinden hastaya tekrar endoskopi yapılması gerekliliği doğabilmektedir. Her hastanın fizyolojik ve psikolojik koşulları farklı olacağı için hekiminiz sizin için hangi yöntemin uygun olacağını muayene sırasında söyleyecektir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanmaktadır?

Her ne kadar hızla artmakta olan obezite problemine karşı çeşitli spor ve medikal ürünler geliştirilse de,  kilo verilmesi konusunda kişinin fizyolojik yapısından kullandığı ilaçlara kadar pek çok önemli faktör vardır. Bu yüzden, obezite hastalarının ideal kilolarına ulaşmaları operasyonlu ya da operasyonsuz tedavi yöntemleriyle mümkün kılınmaktadır. Endoskopik mide botoksu vücut kitle endeksi 35’in altında olan hastalara uygulanabilmektedir. Ancak, gastrit, ülser, on iki parmak bağırsağı sorunları ya da mide polipi bulunan hastalarda vücut kitle endeksi 35’in altında olsa bile mide botoksu işlemi uygulanamamaktadır.

Endoskopik Mide Botoksunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Mide botoksunun ardından ilk gün doktorlar sıvı gıdalar tüketilmesini önermektedir ancak ilk günün ardından normal besin değerine sahip gıdalar tüketmekte her hangi bir sakınca yoktur. Ayrıca, mide botoksu uygulamasından çok daha hızlı ve kalıcı sonuçlar alınabilmesi adında sürecin diyetisyen kontrolünde devam etmesinde büyük fayda vardır.

Mide botoksu, mide ve bağırsaklarında sorun bulunmayan ve vücut kitle endeksi 35’in altında olan hastalara uygulanabilen bir yöntemdir. Mide ve bağırsak sorunları bulunan kişilerde olumsuz sonuçlara yol açabileceği için bu kişilere uygulanmamaktadır. Endoskopik mide botoksu yöntemiyle hasta 6-9 aylık bir süreçte fazla kilolarından kurtulabilmekte ve bu durum pek çok hastalığın önlenmesini sağlayabilmektedir.

İstanbul Obezite ve Metabolik Cerrahisi 

İdeal kilonuza ulaşmak, hali hazırda yaşadığınız tüm sağlık sorunlarına ve psikolojik problemlere çözüm olarak size yepyeni bir hayatın kapılarını açabilir. Eski fotoğraflara bakıp “ne kadar zayıfmışım” diyorsanız eğer sizin de kendinize iyilik yapma vaktiniz gelmiş demektir. Bunun için ameliyatsız obezite tedavi yöntemlerinden birini seçerek hiçbir operasyona gerek duyulmaksızın kısa sürede kilo vermeye başlayabilirsiniz. Kendinize ve geleceğinize dair en iyi adımı atmak için sizi Medical Park Pendik Prof. Dr. Samet Yardımcı ile görüşebilirsiniz.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi